Separatory wiroprądowe do tworzyw sztucznych i stłuczki szklanej
Usuwają metale nieżelazne z: tworzyw sztucznych, stłuczki szklanej, złomu elektronicznego, pozostałości po rozdrabnianiu samochodów (ASR), popiołu dennego kotła, zużytego piasku rdzeniowego odlewni, stałych odpadów komunalnych (MSW), zmieszanych surowców wtórnych, miejskich odpadów drzewnych i mieszanych metali.
W 1969 r. firma Eriez Magnetics opatentowała magnetyczne i elektromagnetyczne separatory wiroprądowe do tworzyw sztucznych i stłuczki szklanej.
Te potężne układy charakteryzują się ulepszonymi stałymi obwodami magnetycznymi z materiałem magnetycznym ziem rzadkich dla silniejszych prądów wirowych i lepszą separacją materiałów nieżelaznych.
Podczas pracy separator metali nieżelaznych wykorzystuje stałe magnesy ziem rzadkich do wzbudzania prądów wirowych w cząsteczkach metalowych. W ten sposób powstają siły odpychające, które oddzielają metalikę od niemetalicznej, zapewniając czystszy produkt do dalszej obróbki. Usuwanie metali jest selektywne, a straty produktu minimalizowane.
Separator metali nieżelaznych składa się z zewnętrznego bębna, wewnętrznego stałego wirnika magnetycznego, napędu i przenośnika taśmowego. Zewnętrzny płaszcz bębna z niemetalicznego materiału kompozytowego obraca się z konwencjonalną prędkością przenośnika taśmowego. Wewnętrzny wirnik z ziem rzadkich o zmiennej polaryzacji obraca się z prędkością znacznie wyższą niż zewnętrzna powłoka.
Poprzez indukcję prądów wirowych i wynikające z tego siły odpychające, zmienne pole magnetyczne selektywnie odpycha metale nieżelazne i fizycznie oddziela je od innych materiałów przy minimalnych stratach produktu.